- 19-01-2021
- drukuj
Kalendarium 2021
- 14-04-2005
Spojrzenie w przeszłość
Przemysł
Właścicielami miasta byli przedstawiciele możnych rodów: Dewinów, Bibersteinów i Promnitzów, których rezydencje stoją do dziś na wzgórzu zamkowym.
Przez kilka stuleci Żary były ośrodkiem "wolnego państwa stanowego". Ich mieszkańcy bogacili się na handlu i rzemiośle. Już w XIV w. w mieście istniały cechy sukienników, płócienników, piwowarów, szewców, farbiarzy... W wieku XIX Żary stały się prężnym ośrodkiem przemysłowym. Szczególną rolę odgrywały zakłady włókiennicze, w których pracowało 50 proc. wszystkich zatrudnionych w przemyśle.
II Wojna Światowa
W czasie II wojny światowej Niemcy przenieśli do Żar oddział zakładów lotniczych Focke-Wulf. W kwietniu 1944 r., po alianckim nalocie, legła w gruzach część zabudowy starego miasta. W lutym 1945r. do Żar wkroczyły wojska Armii Czerwonej. Na mocy traktatu poczdamskiego miasto powróciło do Polski.
Artyści na żarskim dworze
Georg Philipp Telemann - obok Sebastiana Bacha najwybitniejszy kompozytor niemiecki XVIII w. W latach 1704 -1709 był kapelmistrzem nadworze Erdmanna II Promnitza. W Żarach powstała m.in. "Suita Polonaise".
Erdmann Neumeister - jeden z czołowych twórców europejskiej pieśni protestanckiej, żyjący w latach 1671 - 1756. Kaznodzieja Erdmanna II Promnitza.
Juliusz Giovanni Simonetti - znany włoski architekt, główny projektant żarskiej rezydencji Promnitzów, której budowę ukończono w 1726r.
Kalendarium
Początki osadnictwa na ziemi żarskiej sięgają czasów prehistorycznych. Nazwa "Zara" (odnosząca się najprawdopodobniej do niewielkiego, niezależnego plemienia słowiańskiego) pojawia się po raz pierwszy w 1007r. w kronice Thietmara. W owym czasie za panowania Bolesława Chrobrego, ziemia żarska wraz z Łużycami została przyłączona do Polski.
Miasto lokowano na prawie magdeburskim ok. 1260r. Objęło ono swym zasięgiem trzy ośrodki: osadę targową przy "trakcie solnym" z Lipska do Wrocławia, gród wzniesiony pośród bagien (na terenie późniejszego zamku) i osadę franciszkańską, która powstała w 1274r.
Burzliwa historia ziem pogranicza śląsko - łużyckiego sprawiła, że Żary nader często zmieniały przynależność państwową. Obejmowali nad Żarami zwierzchnictwo Piastowie śląscy (do 1364r.), królowie czescy (do 1635r.), elektorowie sascy (do 1815r.), władcy Prus.
Narzdzia i usugi
-
Żary, tu chcę żyć !!!
- Інформація для громадян України / Informacje dla obywateli Ukrainy
-
Budżet obywatelski, ankiety i konsultacje
-
Żary Sport
-
E-URZĄD
-
Info Żary
-
ŻŻOF
-
Środowisko
-
RAPORTY, PLANY, PROGRAMY, STRATEGIE
-
Media informacje
-
Portal Żarski Sektor 3
-
Fundusze zewnętrzne
-
Żarski Zamek
-
Żary live
-
Mapa
-
Galerie