- 07-01-2021
- drukuj
Koncert w Pałacu Promnitzów 2017 r., 250 Rocznica śmierci G.P.Telemanna
- 07-01-2021
- drukuj
Przyjazd króla Augusta II Mocnego do Żar, Opera G.P. Telemanna „Pimpinone” 2019
- 08-01-2013
G.P. Telemann
W sierpniu 1704 roku stanął w "Hotelu de Pologne" 23 - letni magister praw Georg Philipp Telemann, bardziej znany jako Dyrektor Collegium Musicum i organista przy lipskim kościele świętego Mateusza niż jako "adeptus iurisprudebtiae". Telemann przybył do Żar bezpośrednio z Lipska na zaproszenie hrabiego Promnitza, dworzanina Augusta II, króla polskiego. Osiągnął już znaczną sławę jako kompozytor i dyrygent; cieszył się przyjaźnią i poparciem wielkiego Buxtehudego z Lubeki. W podróży do Żar towarzyszył Telemannowi Andreas Gottlob von Maks, właściciel Jezior Dolnych koło Brodów Żarskich, szambelan królewski i burgrabia żarski. Promnitza w Żarach nie było. Przebywał wraz z królem w Polsce.
- 08-01-2013
Festiwale
Od 1996 roku na początku maja odbywa się w Żarach Międzynarodowy Śląski Festiwal Muzyczny "Porozumienie", w ramach którego organizowane są koncerty kameralne, chóralne i recitale. W festiwalu uczestniczą wybitni artyści polscy i niemieccy tacy jak Kurt Mazur, Jerzy Maksymiuk, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka.
9 grudnia 2000 roku z okazji nadania szkole imienia G.P.Telemanna odbył się w Żarach koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Z tej okazji wydano także płytę z utworami G.P. Telemanna z archiwum Polskiego Radia oraz z opisem jego pobytu w Żarach.
Żarska szkoła jako jedyna w Polsce nosi imię wybitnego kompozytora i druga w Europie (po Konserwatoruim w Magdeburgu).
Od 2001 roku Festiwale Telemannowskie co roku organizuje Państwowa Szkoła Muzyczna w Żarach przy wsparciu Urzędu Miejskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotychczas odbyło się już 10 imprez. Festiwale, imprezy 3–dniowe dotychczas odbywały się w na początku grudnia, a od 2013 r. odbywać się będą w październiku.
Na festiwalach gościło wielu wybitnych artystów z Polski i zagranicy, ale zawsze 1 dzień poświęcony jest współpracy szkół muzycznych z Polski i Niemiec. Oprócz koncertów przedstawiane były także mini opery oraz pokazy taneczne z epoki.
Więcej o festiwalach i o całym pobycie Telemanna w Żarach można znaleźć na www.telemann.com.pl, w zakładce Festiwale.
Od 2010r tradycją jest koncertowanie wspólne młodzieży z Polski i Niemiec w Przypałacowym Parku Żarskim. Dodatkowo zapraszani są także profesjonalni wykonawcy z wielu krajów, którzy w repertuarze mają także utwory G.P.Telemanna.
Koncerty te realizowane są pod nazwą „LATO Z TELEMANNEM” i tradycyjnie są we wszystkie niedziele lipca. Miejsce koncertów jest historycznie związane z jego pobytem w Żarach.
W roku 2000 nadano Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Żarach imię Georga Philippa Telemanna. Szkoła od wielu lat współpracuje ze szkołami muzycznymi z Weißwasser i Semily. Dzięki związkowi miasta ze znanym kompozytorem nawiązano kontakt z Konserwatorium G.P.Telemanna w Magdeburgu, jego rodzinnym mieście.
- 28-08-2012
Śladami Telemanna w Żarach
W 2010 roku została wykonana specjalna strona www poświęcona pobytowi G.P. Telemanna w mieście Żary. Strona ta ma dwa adresy tj.: www.telemann.com.pl i www.telemann-sorau.de Całość opracowana jest w trzech wersjach językowych tj. : polskiej, angielskiej i niemieckiej. Różne informacje historyczne, wydarzenia i relacje z realizowanych imprez oraz koncertów są zbierane na tej stronie. Dodatkowo strona zawiera zdjęcia z miejsc, gdzie Telemann przebywał. Całość tworzy tzw. wirtualny spacer jego śladami.
W 2010 r. wykonana została ławka z brązu z postacią G. P. Telemanna, którą postawiono w honorowym miejscu na żarskim rynku. Stała się już symbolem miasta i jednym z głównych celów turystycznych.
W Żarach jest także ul. Telemanna. Zlokalizowana jest ona w dzielnicy sławnych polskich kompozytorów tuz obok krytej pływalni miejskiej.
Przed Państwową Szkołą Muzyczną im. G. P. Telemanna na Alei Wojska Polskiego ustawiono tablicę przypominającą o jego pobycie w Żarach z nutkami utworu z Koncertu Polskiego, który został skomponowany podczas jego pobytu w Polsce.
Miasto wydało kilka płyt oraz wydawnictw przypominających o pobycie Telemanna w Żarach. Jego muzyka często jest też wykorzystywana w filmach i przewodnikach promujących miasto.
Narzdzia i usugi
-
Żary, tu chcę żyć !!!
- Інформація для громадян України / Informacje dla obywateli Ukrainy
-
Budżet obywatelski, ankiety i konsultacje
-
Żary Sport
-
E-URZĄD
-
Info Żary
-
ŻŻOF
-
Środowisko
-
RAPORTY, PLANY, PROGRAMY, STRATEGIE
-
Media informacje
-
Portal Żarski Sektor 3
-
Fundusze zewnętrzne
-
Żarski Zamek
-
Żary live
-
Mapa
-
Galerie