Otrzymaliśmy właśnie wstępny raport z konsultacji społecznych, jakie prowadziliśmy z myślą o adaptacji Zamku Dewinów-Bibersteinów-Promnitzów na Centrum Kultury i Tradycji. Szacunkowa wartość remontu żarskiego zabytku wyniesie 52 miliony złotych, a my aplikujemy o 34 miliony ze środków zewnętrznych na ten cel. Wszystko po to, by przywrócić obiekt wszystkim mieszkańcom, turystom oraz osobom niepełnosprawnym, tworząc w nim nowoczesną i atrakcyjną przestrzeń wystawienniczo-edukacyjną.
Podczas spotkania, które odbyło się 20 września 2024 roku, omówiono i przedstawiono zakres planowanych prac, a uczestników konsultacji poproszono o wyrażenie opinii na temat planowanej oferty kulturalnej i aspektów infrastrukturalnych. Zapytaliśmy Was, szanowni mieszkańcy, o słuszność podejmowanych działań oraz ocenę nowej oferty turystyczno-kulturalnej. Poprosiliśmy o ocenę potencjału turystycznego Żar z wyremontowanym zamkiem również osoby spoza miasta. W ramach ankiety internetowej na temat naszych działań wypowiedzieli się mieszkańcy województwa lubuskiego (92,5%), w tym głównie miasta Żary (87,7%). Osoby z innych regionów Polski stanowiły niespełna 5% próby, a osoby mieszkające za granicą – niecałe 3%. Przeprowadzona ankieta pokazała dużą aprobatę społeczną dla remontu Zamku i przywróceniu go do użytku mieszkańców i turystów. Niemniej należy wziąć pod uwagę, że Zamek oferuje specyficzną przestrzeń, charakteryzującą się relatywnie niską temperaturą. Planowaną ofertę edukacyjno-kulturalną należy dopasować do tych warunków.
Pytaliśmy naszych respondentów o preferencje turystyczne. Dominującym celem wyjazdów turystycznych ankietowanych okazał się odpoczynek (cel ten wskazało 71% ankietowanych) oraz zwiedzanie zabytków (52%). Dla badanych ważne jest także poznawanie historii i kultury odwiedzanych miejsc (33%) oraz obcowanie z przyrodą (30%). Wskaźniki te pokazują, jak istotna dla osób planujących wyjazd turystyczny jest możliwość zwiedzenia ciekawego zabytku. Badani zostali również poproszeni o wskazanie uczestnictwa w danej formie wydarzeń kulturalnych w ciągu ostatnich 5 lat. Wśród wskazań dominującą formą były kino i pokazy filmowe (85%), koncerty (81%) oraz festiwale, festyny i pikniki (78%). Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wystawy i ekspozycje muzealne (67%). Wszystkie te rodzaje aktywności wpisaliśmy zatem w koncepcję funkcjonowania Centrum Kultury i Tradycji.
Mieszkańcy Żar są przekonani, że remont zwiększy atrakcyjność Zamku i przyciągnie do niego zarówno społeczność lokalną, jak i odwiedzających Żary turystów. Dziękujemy Wam za udział w badaniu, akceptację naszych działań i poparcie dla projektu remontu Zamku. Aplikujemy zatem o środki na realizację tego zadania.