Dziś w sali żarskiego Ratusza spotkali się dyrektorzy i nauczyciele lubuskich placówek oświatowych, aby wziąć udział w konferencji przygotowanej przez Mariusza Biniewskiego, Lubuskiego Kuratora Oświaty. Spotkanie dotyczyło edukacji prawnej dzieci i młodzieży, a inspiracją do podjęcia debaty stał się, przypadający na dzień 15 marca, Dzień Edukacji Prawnej. Rozmawiano o narzędziach prawnych, jakimi dysponują nauczyciele w przypadku sytuacji konfliktowych w szkole, o obowiązkach dyrektora szkoły w ramach ustawy o wspieraniu i resocjalizacji młodzieży oraz o współpraca Kuratorskiej Służby Sądowej z placówkami oświaty.
Mariusz Biniewski, Lubuski Kurator Oświaty, powitał przybyłych gości na konferencji, będącej podsumowaniem jego rocznej pracy na stanowisku Lubuskiego Kuratora Oświaty. Pracy skupionej między innymi na zagadnieniach prawnych w oświacie, współpracy w tym zakresie z sądami rejonowymi, pracy opartej na organizacji merytorycznych szkoleń dla nauczycieli i dyrektorów. O tym, jak istotne jest praktyczne nauczanie prawa, na przykład prawa administracyjnego, szczególnie w formule bezpośredniego udziału uczniów w załatwianiu wniosków i spraw urzędowych, mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Minister wspomniała również o przygotowywanych zmianach w podstawie programowej w zakresie edukacji prawniczej w polskich szkołach. Jarosław Gwizdek, pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. otwartego wymiaru sprawiedliwości, pogratulował współpracy, jaką Sąd Rejonowy w Żarach podejmuje z żarskimi szkołami. Owocem takiej współpracy pozostaje wyedukowana i świadoma swoich praw młodzież, posiadająca kompetencje do funkcjonowania w strukturach państwa prawa. Świadomość ta musi wynikać z solidnych podstaw, nie na popularnych źródłach przekazu.
Pierwszym prelegentem dzisiejszej konferencji był sędzia Mariusz Chmal, Prezes Sądu Rejonowego w Żarach, który podsumował swoje dziesięcioletnie doświadczenie w dziedzinie edukacji prawnej młodzieży.