19 listopada 2024 roku Burmistrz Miasta Żary Edyta Gajda wystąpiła do redaktor naczelnej gazety „Regionalna” z wnioskiem o sprostowanie nieprawdziwych treści.
Wniosek o sprostowanie artykułu prasowego
Na podstawie art.31a ust.1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (dalej zwana: „Prawo prasowe”) zwracam się do Pani Redaktor Naczelnej gazety „Regionalnej” z wnioskiem o opublikowanie bezpłatnie rzeczowego i odnoszącego się do faktów sprostowania nieścisłej wiadomości zawartej w materiale prasowym pt. „Urzędnik w krainie lodu” opublikowanego w 1229 wydaniu gazety Regionalnej z dnia 08.11.2024 roku.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy Prawo prasowe prasa jest zobowiązana do prawdziwego przedstawiania omawianych zjawisk. Ponadto dziennikarz zobowiązany jest do zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza obowiązkiem dziennikarza jest sprawdzenie zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podania ich źródła. Obu tych przesłanek nie spełniono przy tworzeniu jednostronnego artykułu, przy pisaniu którego nie wystąpiono do Urzędu Miejskiego w Żarach o informacje na temat opisywanego wyjazdu, szczególnie w zakresie kosztów. Taka nierzetelność i niestaranność dziennikarska sprawia, że całość tekstu ma nieobiektywny, złośliwy i obraźliwy charakter. W związku z zaistniałą sytuacją wnoszę o publikację sprostowania następującej treści:
W artykule „Urzędnik w krainie lodu” opublikowanym w 1229 wydaniu gazety Regionalnej z 08.11.2024 roku przedstawiono insynuacje na temat rzekomych układów i zobowiązań personalnych Burmistrz Żar Edyty Gajdy wobec urzędnika. Dziennikarz Norbert Królik sugeruje, że wyjazd służbowy pracownika stanowi podziękowanie za jego aktywność w trakcie kampanii wyborczej, a nie wynika z tematyki szkolenia tożsamego z zakresem obowiązków pracownika. Norbert Królik sugeruje również, że sam wyjazd, którego koszt może wynieść 30 tysięcy złotych, opłacony został przez urząd. Oba stwierdzenia zniesławiają i pomawiają urzędników.
Żary zostały wybrane jako jedno z miast, których przedstawiciel wziął udział w wizycie studyjnej w norweskim Svalbard. Spotkanie poświęcone było w całości temacie koordynacji i planowania działań w kryzysie i przygotowaniu samorządów (np. gmin) do sytuacji ekstremalnych. Była to okazja do zdobycia cennej, aktualnej wiedzy obejmującej najnowsze współczesne rozwiązania, zwiększające bezpieczeństwo gminy i jej mieszkańców w obliczu sytuacji kryzysowych.
Wyjazd został opłacony i zorganizowany w ramach Inicjatywy Bilateralnej 2024 – 2025. Międzynarodowa współpraca z norweskimi kolegami jest kontynuacją realizowanego w naszym mieście programu „Żary, Tu chcę żyć!”, finansowanego w ramach programu „Rozwój Lokalny” ze środków Mechanizmu finansowego EOG 2014-2021, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa. Żarski magistrat pokrył wyłącznie koszt delegacji pracownika na przejazd Żar do Warszawy oraz z powrotem.