W żarskim Ratuszu odbyło się spotkanie z przedstawicielami krakowskiego oddziału firmy DHI Polska Sp. z o.o., realizatora zadania „Opracowanie zagospodarowania wód opadowych”. Dzięki pozyskanym przez miasto funduszom norweskim zakupiono programy i aplikacje (w tym GIS), stworzono program do modelowania hydrodynamicznego odcinków sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej (1D + 2D) MIKE+ https://modelowaniesieci.pl/mike-plus/ oraz NFM (Network Flood Monitor) https://modelowaniesieci.pl/network-flood-monitor/ . Dzięki opracowanym w projekcie narzędziom urzędnicy otrzymują informacje na temat stanu wody w kanalizacji deszczowej w wyznaczonych lokalizacjach. Jak podkreślono na spotkaniu kolejnym krokiem powinno być rozbudowanie obecnego systemu monitoringu stanu wody o wcześniejszą prognozę opadów, co zwiększy możliwość reagowania. W trakcie projektu zinwentaryzowano cały żarski system kanalizacji deszczowej, wskazując miejsca newralgiczne. Na bazie modelu zaproponowano rozwiązania, jakie miasto musi podjąć w obszarze retencji wody. Są to działania strategiczne z uwagi na pojawiające się corocznie intensywne ulewy, poprzedzane długimi okresami suszy. W połączeniu z coraz większym obszarem zabudowy, zwiększa się odpływ deszczówki do systemu kanalizacji deszczowej i zmniejsza jego wydolność.
Wszystkie otrzymane w projekcie narzędzia, wskazówki, modele rozwiązań oraz dane dotyczące ilości opadów, posłużą do tworzenia kolejnych „niebieskich” projektów dla Żar. Już zachęcamy do korzystania z jednego z opracowanych narzędzi – generatora wniosków o warunki techniczne na przyłączenie do kanalizacji deszczowej dla inwestycji, dostępny na miejskiej stronie (https://yellow-plant-0e63d0f03.5.azurestaticapps.net/#/home).
Jakie dokładnie zadania zrealizowano w ramach zadania „Opracowanie zagospodarowania wód opadowych”?
- Stworzono system monitorowania napełnienia wybranych kanałów w miejscach szczególnie narażonych na podtopienia poprzez montaż przepływomierzy w wybranych kanałach, montaż deszczomierza na terenie Żar i udostępnienie danych dla służb miejskich, wydziału zarządzania kryzysowego oraz wydziału infrastruktury technicznej urzędu (dane rzeczywiste).
- Wykonano kampanię pomiarową obejmującą pełne dwa miesiące pomiaru przepływu i opadu deszczu.
- Zinwentaryzowano zlewnie deszczowe, rowy melioracyjne, wody płynące i urządzenia wodne, sieci kanalizacji deszczowej. Wskazano odcinki kanalizacji sanitarnej na terenie miasta i uaktualniono dane w zasobach Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego w Żarach.
- Opracowano model symulacyjny sieci deszczowej (modelowanie hydrodynamiczne) skalibrowanej w oparciu o rezultaty kampanii pomiarowej oraz wybudowaną bazy GIS niezbędną do budowy modelu zagospodarowania wód opadowych i roztopowych – w program MIKE (wraz z zakupem licencji na oprogramowanie).
- Stworzono system NFM jako aplikację WEB prognozującą podtopienia i ostrzegającą przed ich wystąpieniem w mieście. W oparciu o model sieci kanalizacyjnej został zbudowany autonomiczny system do prognozowania zachowania sieci kanalizacji deszczowej. Aplikacja jest zintegrowana z aktualną prognozą meteorologiczną, co dzięki analizom pozwala przewidzieć wpływ prognozowanego opadu na zachowanie się sieci. Dane prognostyczne.
- Opracowano aplikację webową do wsparcia obliczeń wyznaczania retencji i generowania warunków na odprowadzania wód opadowych, opracowanie wzorów dokumentów, które będą formalno-prawną i technologiczną podstawą do wydawania warunków technicznych podłączenia do sieci kanalizacji deszczowej oraz określania parametrów technicznych tych sieci.
- Opracowano plan potencjału terenu sprzyjającego retencji i wdrożenia zielonej infrastruktury. Wypracowano modelowe rozwiązania odprowadzania, gospodarowania, eksponowania i wykorzystania wód deszczowych oraz zwiększenia komfortu życia mieszkańców miasta poprzez minimalizację zjawisk niekorzystnych tzn.: podtapiania ulic, zalewania piwnic, itp., Wskazano rozwiązania w zakresie infrastruktury sieciowej, prac modernizacyjnych oraz założeń systemu monitoringu. Określono punkty krytyczne (wąskie gardła i zasięgu wpływu na inne elementy systemu, możliwości mieszania ścieków bez fizycznego przyłączania itp.) kanalizacji i rezerw hydraulicznych sieci kanałów.
- Opracowanie koncepcji projektowej z oszacowaniem wstępnych kosztów realizacji dla zaproponowanych rozwiązań infrastrukturalnych.
Projekt „Żary, tu chcę żyć!!!” finansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021 i budżetu państwa realizowany w ramach programu „Rozwój Lokalny”.