W związku z zaplanowanymi na 18 maja 2025 roku wyborami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej przypominamy, jakie czynności musi podjąć wyborca, który w dniu wyborów chce zagłosować poza miejscem stałego pobytu.
Zaświadczenie o prawie do głosowania
Jeśli w dniu wyborów będziesz przebywać poza miejscem stałego pobytu, możesz złożyć wniosek do dowolnego urzędu gminy i otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów.
Na podstawie takiego zaświadczenia możesz głosować w dowolnie wybranym przez siebie lokalu wyborczym w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej można składać od 4 kwietnia do 15 maja 2025 r.
Wniosek o zmianę miejsca głosowania
Wyborca może zmienić miejsce głosowania w danych wyborach.
Jeśli w dniu wyborów przebywasz czasowo poza miejscem zamieszkania, możesz wziąć udział w głosowaniu w miejscu pobytu czasowego.
* Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć od 4 kwietnia do 15 maja 2025 r.
Wyborcy, którzy złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania, będą ujęci w tym samym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania (czyli w trakcie II tury wyborów).
Sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania
Możesz wziąć udział w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej głosując przez pełnomocnika, jeśli masz prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) i:
- skończysz 60 lat najpóźniej w dniu głosowania (18 maja 2025 r.) lub
- masz orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Masz prawo do głosowania w wyborach, jeśli:
- nie ubezwłasnowolniono Cię,
- sąd albo Trybunał Stanu nie orzekł, że pozbawia Cię praw wyborczych.
* Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania można składać tylko do 9 maja 2025 r.
Głosowanie korespondencyjne
W wyborach zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r. możesz głosować korespondencyjnie, jeżeli spełniasz następujące warunki:
- jesteś wyborcą niepełnosprawnym o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
- w dniu głosowania podlegasz obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;
- najpóźniej w dniu głosowania kończysz 60 lat.
Zamiar głosowania korespondencyjnego możesz złożyć do dnia 5 maja 2025 r. Komisarzowi Wyborczemu
Materiały informacyjne dotyczące różnych form głosowania (przez pełnomocnika, korespondencyjnie, poza miejscem zamieszkania) znajdą Państwo na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.
Wnioski dostępne na https://bip.zary.pl/877/Prezydent/
W razie pytań prosimy o kontakt z Wydziałem Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego – 68470843, 684708336 lub 684708366 lub w siedzibie wydziału przy ulicy Domańskiego 1 w Żarach.
Grafika pochodzi ze strony https://pkw.gov.pl/