Weißwasser – dawniej i dziś
Przed wojną miasto było znane przede wszystkim jako duże centrum przemysłowe produkcji szkła. Obecnie nadal produkuje się szkło, ale eksploatacja węgla oraz produkcja energii jest najważniejszą branżą. Jest też wiele innym małych i średnich firm między innymi produkcja konstrukcji stalowych, produkcja drewnianej stolarki, przetwórstwo mięsa. W szczytowym okresie rozwoju przemysłu wydobywczego i szklarskiego miasto liczyło blisko 38 tys. mieszkańców.
W Weißwasser ponad 2000 mieszkańców zarejestrowanych jest w różnych stowarzyszeniach reprezentujących ponad 30 dyscyplin sportowych jak zapasy, piłka nozna, piłka siatkowa oraz taniec.
Miasto znane jest też z drużyny hokejowej „Lausitzer Fukse”, (Łużyckie lisy). W czasach NRD drużyna hokejowa z Weißwasser 25 razy zdobywała mistrzostwo kraju. Mecze drużyny hokejowej można oglądać w nowej hali lodowej mieszczącej ponad 2,5 tys. kibiców.
Warte zwiedzenia jest ZOO, Muzeum Szkła, platforma widokowa na kopalnię węgla brunatnego, kolejka wąskotorowa oraz pobliski park w Kromlau, park głazów w Nochten. Koniecznie należy odwiedzić przylegający do polskiej granicy Park Mużakowski wpisany na listę UNESCO oraz Geopark Łuk Mużakowa.
Liczące dziś 19 tys. mieszkańców miasto powiatowe Weißwasser / O.L położone jest w powiecie Görlitz, na północnym wschodzie Saksonii, 8 km od granicy z Polską. Dawne bogactwo okolicy w źródła, potoki i stawy pojawiają się w nazwie miejscowości Weißwasser – (Biała Woda).
Pierwszym dokumentem, w którym wymieniono Weißwasser jako małą wieś nad wrzosowiskiem jest urbarium włości należących do Muskau z 8.06.1552 r. Prawa miejskie Weißwasser otrzymało w 1935.