Program Rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019
Program wieloletni pod nazwą Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019 to kontynuacja wcześniej zrealizowanych dwóch edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Zakłada on udzielanie jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych w zakresie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych. W każdym roku, gmina, w tym miasto na prawach powiatu, może skorzystać z dofinansowania nie więcej niż jednego zadania, a powiat dwóch zadań. Wysokość dofinansowania nie może być wyższa niż 50% kosztów kwalifikowalnych realizacji inwestycji, uwzględniając jednocześnie maksymalną kwotę dofinansowania tj. 3.000.000 zł. Wojewoda może zezwolić na przekroczenie limitów zadań dla poszczególnych rodzajów jednostek, jeżeli ich stosowanie uniemożliwia wykorzystanie sumy dotacji w województwie.
Program będzie realizowany w latach 2016 – 2019 na terenie całego kraju. Ogółem 2859 jednostek samorządu terytorialnego należy do potencjalnych wnioskodawców/beneficjentów programu, w tym: 314 powiatów, 2479 gmin oraz 66 miast na prawach powiatu .
Wydatki budżetu państwa na realizację programu wyniosą: 4 000 000 000 zł.
Program realizują: minister właściwy do spraw transportu oraz wojewodowie.
Program zakłada poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych oraz standardu lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych. W tym celu realizowane będą działania – przedsięwzięcia dotyczące dróg powiatowych i gminnych stanowiących bezpośrednie połączenie ze sobą lub z drogami krajowymi i wojewódzkimi, które przyczynią się do poprawy spójności regionu, podniesienia poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego oraz warunków życia społeczności lokalnych.
Cel główny programu: Poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu i zwiększenie dostępności transportowej przez tworzenie spójnej, zrównoważonej i przyjaznej użytkownikowi sieci drogowej w wymiarze lokalnym.
Cele szczegółowe:
- poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach gminnych i powiatowych ze szczególnym uwzględnieniem niechronionych użytkowników dróg;
- podniesienie standardów technicznych dróg publicznych, a co za tym idzie ich parametrów użytkowych;
- rozwój spójnej sieci dróg publicznych w skali lokalnej i regionalnej, w szczególności poprzez poprawę połączeń dróg lokalnych z drogami wyższej kategorii;
- zwiększenie płynności ruchu;
- efektywne wykorzystanie środków finansowych przyznanych na realizację programu.
„Przebudowa ul. Zgorzeleckiej w Żarach”
W ramach edycji 2015 – 2016 programu Gmina Żary o statusie miejskim uzyskała dofinansowanie na realizację zadania pn.: „Przebudowa ul. Zgorzeleckiej w Żarach”.
Charakterystyka zadania
Przedmiotem zadania jest modernizacja drogi ul. Zgorzeleckiej w zakresie: jezdni, chodnika, ścieżki pieszo – rowerowej, kanalizacji deszczowej, oświetlenia drogowego, przebudowy istniejących dojść i zjazdów do posesji, przebudowy istniejących skrzyżowań, budowy zatok autobusowych, przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych oraz wykonania oznakowania pionowego i poziomego.
4.Harmonogram realizacji zadania:
5.Przedsięwzięcie jest realizowane przy wsparciu finansowym powiatu żarskiego, który partycypuje
w kosztach zamierzenia inwestycyjnego, udzielając gminie dotacji celowej w wysokości 1.000.000 PLN.
|
||
Galeria zdjęć dokumentująca przebieg procesu inwestycyjnego:
|
||
„Rozbudowa ul. Okrzei w Żarach”
W ramach edycji 2016 – 2017 programu Gmina Żary o statusie miejskim uzyskała dofinansowanie na realizację zadania pn.: „Rozbudowa ul. Okrzei w Żarach”.
Charakterystyka zadania
Przedmiotem zadania jest modernizacja drogi ul. Okrzei w Żarach w zakresie: nawierzchni wraz z wykonaniem nowej konstrukcji drogi; rozbudowy skrzyżowania ulic Okrzei, Zgorzeleckiej, Fabrycznej i Witosa na skrzyżowanie typu rondo; budowy chodników i ciągu pieszo – rowerowego oraz dwukierunkowej ścieżki rowerowej; wykonania zatoki autobusowej i zatok parkingowych; wykonania odwodnienia drogi poprzez wpusty deszczowe podłączone do nowowybudowanej kanalizacji deszczowej oraz oświetlenie drogi z ledowym źródłem światła; dodatkowo dla poprawy bezpieczeństwa pieszych doświetlone będą przejścia dla pieszych przy pomocy opraw LED; przewiduje się przebudowę telefonicznej linii kanałowej podziemnej i światłowody linii międzymiastowych i abonenckich operatorów.
Przedsięwzięcie jest realizowane przy wsparciu finansowym Gminy Łęknica, która partycypuje w kosztach zamierzenia inwestycyjnego, udzielając Gminie Żary o statusie miejskim dotacji celowej w wysokości 1.000.000 PLN. |
||
Galeria zdjęć dokumentująca przebieg procesu inwestycyjnego:
|
||
Przebudowa drogi ul. Wieniawskiego w Żarach
W ramach edycji 2017 – 2018 programu Gmina Żary o statusie miejskim uzyskała dofinansowanie na realizację zadania pn.: „Przebudowa drogi ul. Wieniawskiego w Żarach”.
Charakterystyka zadania
Przedmiotem zadania jest przebudowa drogi ulicy Wieniawskiego w Żarach na odcinku od skrzyżowania z ul. Moniuszki i ul. Lotników w kierunku zachodnim do przejazdu kolejowego. Ulica Wieniawskiego położona jest w zachodniej części miasta Żary. W ramach zadania zrealizowano działania mające na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom drogi poprzez poprawę jej parametrów technicznych, usprawnienie i wzrost płynności ruchu pojazdów, rowerzystów oraz pieszych.
Charakter działań: (1) przebudowa nawierzchni wraz z wykonaniem nowej konstrukcji odcinka drogi (2) usprawnienie odprowadzania pochodzących z drogi wód opadowych i roztopowych poprzez modernizację sieci kanalizacji deszczowej oraz wpusty zlokalizowane w jezdni (3) modernizacja oświetlenia drogowego, (4) wykonanie ciągów pieszych oraz ścieżek rowerowych, (5) przebudowa zatok autobusowych oraz przystanków autobusowych wyposażonych w perony, (6) przebudowa zatok parkingowych, (7) przebudowa dwóch gminnych skrzyżowań z ul. Karola Szymanowskiego i Ignacego Paderewskiego, (8) wyposażenie w urządzenia bezpieczeństwa ruchu.
Kompleksowa modernizacja drogi wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną umożliwiła stworzenie bezawaryjnego i funkcjonalnego układu komunikacyjnego sieci dróg miejskich na obszarze gminy.
|
||
Galeria zdjęć dokumentująca przebieg procesu inwestycyjnego:
|
||
a) przed realizacją
|
b) w trakcie realizacji
|
c) po zrealizowaniu
|